Cíle SEO

Je překvapivé, kolik lidí má zkreslenou představu o tom, co to je SEO. Překlad slova je samozřejmě daný (optimalizace pro vyhledávače), avšak často se měří něco, co je nepodstatné a co neprospívá celému snažení při optimalizaci.

Optimalizace pro uživatele

Základem je nutné říci, že nejde ani tak o to, abychom byli ve vyhledávačích, ale aby na náš web chodili lidé, kteří vytvoří konverze. Vyhledávače mají za cíl dát lidem to, co hledají. A navíc vyhledávače jsou jen jednou z cest, které na Váš web mohou vést. Viz můj minulý článek Optimalizace konverzí.

Pozice ve vyhledávačích

Mnoho klientů má tendenci zjišťovat, na kterých pozicích se jejich web zobrazuje. Nemyslí však na další údaje, které mají většinou mnohem větší váhu. Jde především o tzv. long tail neboli dlouhý ocas. Zjednodušeně jde o to, že hlavní klíčová slova mají často velkou návštěvnost, avšak často malý konverzní poměr. Naproti tomu existuje téměř nekonečné množtví dotazů, které hledá velmi málo lidí nebo jsou dokonce zcela unikátní. Ty v součtu nejenom převyšují hlavní slova, ale také se vykazují lepším konverzním poměrem.

Dám příklad: Někdo, kdo hledá například termín lednička, možná vůbec nehodlá ledničku koupit. Možná si chce zjistit co to lednička je, možná si chce přečíst recenzi. Pokud však uživatel hledá výraz „lednička AEG SANTO K 81840-6i“, pak se již pravděpodobně jedná o potencionálního zákazníka.

Samozřejmě, že existují i výjimky, kde se vyplatí optimalizovat na hlavní klíčová slova.

Jak správně optimalizovat?

To je správná otázka, na kterou je však složitá odpověď. Je mnoho faktorů, na které bychom se měli při optimalizaci zaměřit.

 • Základem je kvalitní a originální obsah.
 • Stránky by měly být v pořádku po technické stránce.
 • Je důležitá správná struktura obsahu
 • Důležitá je provázanost webu
 • Je vhodné využít protokolu sitemap.xml
 • Myslete na všechny zdroje návštěvnosti: vyhledávače, reklama, zpětné odkazy, offline reklama, emailing
 • Co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledávače!

K článku mne inspirovalo především video Jana Tichého, čímž mu děkuji za inspiraci. ;-)

Sdílej nebo ulož článek

Štítky:

2 Responses to “Cíle SEO”

 1. P@vel řekl(a):

  No video Jana Ticheho je trochu nudne, diky za shrnuti zde.

 2. Dorian řekl(a):

  Možná to není zábavná show, ale je vidět, že se Jan Tichý orientuje a umí „hledat“ ;)

A jaký je Váš názor?Web4U - domény, webhosting, servery