E-shop na míru, krabici nebo pronájem?
Při výběru nového systému pro Váš internetový obchod se nabízí nejedno řešení. Pokusím se sepsat jaké jsou možnosti e-shopů, zaměřím se na jejich klady a zápory. Nastíním základní možnosti a pokusím se ukázat na možné záludnosti, které se dají u některých firem najít. Budu rád, pokud se článek pokusíte doplnit v komentářích.
E-shop na míru
Zde se většinou jedná o nejlepší, avšak nejdražší řešení. Systém se dá například postavit na některém z frameworků v PHP, někdy se programuje v jazyce ASP.net, zřídka pak v ostatních programovacích jazycích. Ceny se pohybují od 30 tis. více, většinou 50 – 70 tisíc korun, opravdu rozsáhlé projekty jdou do milionů. Investice do Vašeho systému jsou prakticky neomezené.
Výhody
- e-shop přesně dle Vašich představ
- možnost speciálních funkcí nebo nastavení
Nevýhody
- vysoká cena
- jakoukoli další funkčnost je třeba doprogramovat
Krabicové řešení
Krabicové řešení e-shopu je vlastně koupený hotový systém od dané firmy. Svým způsobem sem můžeme zařadit i open-source systémy (Zencart, OSCommerce, Quickcart, atd.), ale u těch je třeba počítat buď pouze se základní verzí nebo využít někoho zkušeného, kdo dokáže systém přizpůsobit.
Co je krabicové řešení
Většinou jde o systém, který je dlouhododobě vyvíjen, takže nabízí pokročilé možnosti nastavení a přizpůsobení. Firmy většinou nabízí jeden vlastní e-shop a zaplatíte dle náročnosti na úpravy. Cena krabicového řešení se odvíjí především od počáteční ceny a od ceny za implementace. Open-source je v zásadě zdarma, je však třeba počítat s množstvím úprav. Koupené produkty se pohybují většinou mezi 10 – 35 tisíci korunami.
Klady
- často rozsáhlé možnosti nastavení a přizpůsobení
- možnosti pluginu nebo modulů
- relativně dobrá cena
- nemusí vyžadovat umístění na serveru dodávající firmy
Zápory
- často je třeba se přizpůsobit možnostem systému
- u koupených e-shopů je někdy vyžadovaný hosting u dané firmy
Pronájem e-shopu
Poslední možností, která se na trhu vyskytuje je pronájem. Platí se od několika set až po tisíce měsíčně. Já osobně tuto možnost nikdy nedoporučuji, protože se téměř vždy jedná o nevýhodné řešení. Především je nevýhodou stálá platba za fungování e-shopu. Také je tu nemožnost úprav systému vlastními silami. Výhodou jsou pak minimální počáteční náklady, často jen první platba. Ceny se pohybují od 300,-Kč za měsíc až po cca 2500,-Kč za měsíc.
Klady
- e-shop dostanete za minimální počáteční investice.
- e-shop je neustále vyvíjen (nové funkce, opravy chyb)
Zápory
- nutná měsíční nebo roční platba
- nemožnost upravit některou funkce
- e-shop je neustále vyvíjen (mohou se objevit chyby nebo jiné nechtěné novinky)
Na co si dát pozor
Především doporučuji, abyste měli oči otevřené. Nenechte se zlákat na líbezné řeči některých obchodníků. E-shop by měl běžet na Vaší internetové adrese. Pozor na měsíční poplatky – co za ně dostanete. Perspektivně je jistě lepší neplatit měsíční paušál, že?
Design E-shopů
Rád bych zdůraznil, že design je možné vytvořit takřka ve všech zmíněných možnostech. Většina systémů je postavena na šablonách, které umožňují úpravy a přizpůsobení vzhledu.
Odkazy jinam:
- diskuze o open-source na webtrhu
- seriál zakládáme e-shop na Lupě
- recenze internetových obchodů (anglicky)
- sekce internetový obchod na našem webu